/ FAQ

FAQ

Obecné dotazy

Jak se k nám dostanete?

Adresa
Kotíkovská 17, 19
323 00 Plzeň

Dostupné rovněž tramvají č. 4 nebo nově autobusem č. 27.

Mohu přijít na vyšetření bez doporučení?

Ano, je možné navštívit naše zařízení i bez doporučení. Vhodné je telefonicky se objednat a domluvit k vyšetření na příslušné ambulanci – chirurgie či ortopedie.

Je možné využít objednání na konkrétní čas. Tento způsob objednání je v našem zařízení preferován.

Jak dlouhé jsou čekací doby na operaci?

Čekací doby jsou v průměru mezi 3 - 4 týdny.

Jak dlouho budu hospitalizován?

Doba hospitalizace se vždy odvíjí od konkrétního typu operace a stavu pacienta. Naprostá většina pacientů odchází domů následující den po operaci, pokud je však nutné, zůstávají v naší péči více dnů.

Jaký bude následovat režim po propuštění domů?

Pacient je řádně poučen o dalším pooperačním režimu, vybaven léky proti bolesti, má telefonní kontakt na konkrétního lékaře, kterého může kdykoli kontaktovat a je naplánován termín kontroly. Propouští se vždy za doprovodu rodinného příslušníka či jiné dospělé osoby.

Kolik zaplatím za péči?

Naše zařízení je smluvním partnerem většiny zdravotních pojišťoven, tudíž je péče včetně operací hrazená ze zdravotního pojištění. Za vyšetření se hradí jen regulační poplatky jako v jiných zařízeních. Za hospitalizaci se vybírá jednorázový paušální poplatek 1500 - 2000 Kč, bez ohledu na počet dnů. Při tzv. krátkodobém pobytu, kdy pacient odchází domů ještě týž den operace se platí poplatek pouze 500 - 1000 Kč.

Dotazy chirurgie

Mám opakovaně bolesti v pravém podžebří a nadbřišku, co mám dělat?

Pokud jste doposud nenavštívil z tohoto důvodu lékaře, bylo by vhodné se k tomu odhodlat. Veškeré potíže je dobr řešit včas, aby jste se vyhnuli možným potížím. Příznaky jako je bolest v nadbřišku a pravém podžebří v závislosti na jídle či stresu jsou časté při onemocnění žlučníku. V tomto případě je nejjednodušší provést ultrazvukové vyšetření břišní dutiny. Pokud se prokáží žlučové kameny, měl by Vás ošetřující lékař doporučit ke konzultaci k chirurgovi. Pokud máte tento charakter potíží a kameny jsou prokázané, je vhodné zvážit operační zákrok – odstranění žlučníku spolu s kameny. V dnešní době se tyto zákroky provádí téměř výhradně laparoskopicky.

Zpozoroval jsem vyklentí – "bouli" – v třísle nebo pupíku, je to nebezpečné?

S největší pravděpodobností se jedná o kýlu. Ta vzniká při oslabení stěny břišní, kde v určitém místě dojde ke vzniku defektu, kterým se „tlačí" obsah skrz tento otvor. Kýla se časem postupně zvětšuje a již nikdy nedojde ke spontánnímu zacelení defektu. Musí se řešit pouze operačně. Vždy je dobré podstoupit operaci dříve a nečekat, než dojde ke značnému zvětšení kýly. Nebezpečné je, když se obsah této kýly uskřine a stane se značně bolestivým. V tomto případě se jedná o akutní stav,který je nutno řešit okamžitě operačním zákrokem. Defekty vzniklé ve stěně břišní již nelze cvičením zpevnit jak si laická veřejnost často myslí.

Po jídle mívám "pálení žáhy",mám navštívit svého lékaře?

Tento problém je v současné populaci značně rozšířený a procento se nadále zvětšuje. Pálení je způsobeno navracením žaludečních kyselin do jícnu, k čemuž běžně nedochází. Kyseliny, které jsou běžné v žaludku, mohou postupně v jícnu způsobit zánětlivé změny, pokud se stav dlouhodobě neřeší. Příčin bývá mnoho: stres, nevhodná strava, obezita. Tato problematika spadá plně do kompetence lékaře – gastroenterologa, který dostupnými metodami dokáže bezpečně posoudit míru postižení či příčinu. Je možné tyto potíže plně léčit pomocí vhodných léků, ale pokud je léčba neúspěšná, nastupuje řešení operační.

Opakovaně pozoruji krev ve stolici, ale mám strach navštívit lékaře.

V tomto případě by jste měl navštívit svého praktického lékaře v nejbližším možném termínu. Každý člověk, který pozoruje krev ve stolici měl být vyšetřen a následně by měl podstoupit vyšetření tlustého střeva - nejčastěji tzv. koloskopii, kterou se prohlédne celé tlusté střevo a mohou se rovnou odebrat vzorky na histologický rozbor. Pokud se vyloučí závažná onemocnění střeva, která mohou způsobovat přítomnost krve ve stolici, bývají nejčastější příčinou hemoroidy a praskliny konečníku, které často tyto příznaky způsobují. Lze je úspěšně řešit operačními metodami.

Již delší dobu mám neurčité bolesti břicha, které se opakují, podstoupil jsem mnoho vyšetření, ale nic se neprokázalo. Je nějaká možnost dalšího vyšetření?

Toto je složitá problematika, kdy je nutné provést komplexní vyšetřovací proces, aby byla nalezena příčina obtíží. Pokud veškerá provedená vyšetření nepomohou k objasnění příčiny potíží, je možno provést diagnostickou laparoskopii, kdy se kamerou prohlédne dutina břišní. Tyto potíže mohou způsobit předchozí operace, po kterých dochází následně ke vzniku srůstů. Jinak než laparoskopií nelze tyto srůsty diagnostikovat. Výhodou je, že je lze současně při zjištění přerušit a potíže vyřešit.

Mám křečové žíly a rozhodl jsem se pro řešení.

Navštivte svého ošetřujícího lékaře, který Vás vyšetří a případně Vás odešle k dalšímu vyšetření angiologem (lékař, který se specializuje na onemocnění cév) nebo k chirurgovi. Vždy je vhodné doplnit vyšetření žil ultrazvukem, kde se posoudí průchodnost a postižení žilního systému. O případném operačním řešení rozhoduje chirurg po vyšetření a zhodnocení nálezu.

Snažím se zhubnout, ale zatím zcela bez úspěchu.

Poté by jste měl vyhledat pomoc u lékaře,který se specializuje na tuto problematiku. Jde o obezitologa, který s Vámi probere veškeré záležitosti a možnosti léčby. Jednou z možností je i operační léčba-tzv. "bandáž žaludku", kdy se žaludek zaškrtí manžetou, čímž se zmenší a omezí prostor pro přijímání potravy. Tato metoda má však jasná indikační kritéria a o vhodnosti rozhoduje obezitolog společně s chirurgem.

Pozoruji (hmatám) změny prsů, kam se mám obrátit?

Subjektivně i objektivně vnímané změny v mléčné žláze vyžadují vždy odborné vyšetření, kterým je nutné vyloučit zhoubné (maligní) onemocnění, event. toto onemocnění diagnostikovat v co nejčasnějších stádiích a plánovat adekvátní léčbu. V rámci mamologické poradny nabízíme našim klientům odborné vyšetření a konzultaci, ve spolupráci s radiodiagnostickým oddělením komplexní diagnostiku, včetně odběru biologického materiálu na histologické zpracování (biopsie). Při průkazu patologické léze plánujeme operační řešení v rámci Centra jednodenní chirurgie (v indikovaných případech), případně směřujeme na chirurgické pracoviště s běžným režimem.

U řady klientů jsou při vyšetření zjištěny změny, které nevyžadují operační řešení, ale zasluhují vyšší a intenzivnější stupeň sledování, které rovněž naše poradna nabízí.

Dotazy anestezie

Mohu si vybrat typ anestezie?

Možnost výběru anestezie je ovlivněna danou operací a Vašimi komplikujícími onemocněními. Snažíme se vyhovět Vašim preferencím, ne vždy je to ale možné. Rozhodnutí uděláte společně s vaším anesteziologem během vyšetření v anesteziologické ambulanci asi týden před plánovaným výkonem.

Mám řadu interních chorob, budete mne operovat?

Díky moderním postupům, anestetikům, a také erudici a praxi našich anesteziologů není řada komplikujících onemocnění překážkou v operaci v našem centru. Na podkladě předoperačního vyšetření se o vašem konkrétním případu dohodnete během anesteziologického vyšetření na naší ambulanci. Snažíme se pacientům vyjít vstříc, někdy je ale nutné vyhledat pracoviště vyššího typu, zejména s ohledem na nutnost delší pooperační péče. V takovém případě Vám rádi poskytneme pomocné informace.

Jaká potřebuji předoperační vyšetření?

Formulář s požadovanými vyšetřeními dostanete na chirurgické nebo ortopedické ambulanci v době, kdy se rozhodne o Vašem výkonu v centru. Tato vyšetření pak provede Váš praktický lékař nebo internista podle typu přidružených chorob. Platnost výsledků je většinou 1 měsíc. V případě potřeby Vám požadovaná vyšetření zajistíme v naší nemocnici.

Jaká budu mít omezení po anestezii?

Naši pacienti odcházejí do domácí péče v doprovodu dospělé osoby. Její přítomnost doporučujeme nejméně na dalších 24 hodin. V této době také neřiďte motorové vozidlo, nepijte alkoholické nápoje, neprovádějte činnost vyžadující koordinaci (péče o dítě, práce se stroji, s nožem, vaření). Také nečiňte žádná důležitá rozhodnutí, nepodepisujte právní dokumenty.

Asi týden po výkonu můžete pociťovat mírné bolesti hlavy, bolesti v krku, emoční labilitu, krátkodobou závrať po změně polohy, můžete také hůře snášet alkohol.

Mamologická poradna

V srpnu 2016 jsme otevřely Mamologickou poradnu. zobrazit více

Koloskopie a gastroskopie

Provádíme endoskopické vyšetření GIT (gastroskopie a koloskopie). Současně nabízíme... zobrazit více