/ Chirurgie / Laparoskopie / Laparoskopická cholecystektomie – operace žlučových kamenů

Laparoskopická cholecystektomie – operace žlučových kamenů

Je jednou z nejčastějších typů chirurgických operací. Je to dáno tím, že značná část populace má žlučové kameny, které způsobují obtíže. Teorií vzniku žlučových kamenů je více, nicméně podstatné je, že pokud dojde k jejich vzniku, již nelze spoléhat na to, že je možné je nějakým způsobem odstranit jinak než operačně.

Pokusy o jejich rozpuštění pomocí léků jsou dlouhodobě neúspěšné. Pokud dojde ke vzniku charakteristických potíží, jako jsou bolesti v nadbřišku a pravém podžebří s propagací do zad či pod lopatky často závislé na jídle či dietní chybě nebo při nadměrnému stresu, pak je vysoce pravděpodobné, že se tyto potíže budou vracet. Nikdy nelze určit, v jakém časovém intervalu, můžou být téměř každodenní, ale rovněž se mohou objevit po několikaletém období plného klidu. Často však přicházejí v nejméně vhodný okamžik.

Jediným možným radikálním řešením je chirurgická operace. V současné době jednoznačně převládá miniinvazivní přístup ve formě laparoskopického odstranění žlučníku spolu s kameny. Oproti klasické operaci, která se prováděla z jednoho většího řezu, je tento přístup pro nemocného jednoznačným přínosem. Pooperační komfort je nesrovnatelný a celková doba rekonvalescence je znatelně kratší. Rovněž jde o spolehlivě zvládnutou a prověřenou metodou. Přístup je pomocí 3-4 řezů velikosti 1-2cm, kterými je proveden celý výkon. Z řezu pod pupíkem se odstraňuje samotný žlučník spolu s kameny. Je třeba zdůraznit, že se nikdy neodstraňují kameny s ponecháním žlučníku v těle. Toto je mezi lidmi často milně rozšířený názor.

V pooperačním období se přechodně dodržují dietní opatření a následně je možné stravování bez dalších omezení, rovněž fyzická aktivita je po několika týdnech bez omezení.