/ Chirurgie / Laparoskopie / Laparoskopická plastika tříselné kýly

Laparoskopická plastika tříselné kýly

Tříselné kýly jsou jednoznačně častější u mužů a je to z důvodu jiného anatomického složení tříselného kanálu. Avšak i u žen může dojít ke vzniku tříselné kýly. V obou případech se projevují stejným způsobem a to nálezem bulky v pravém či levém třísle.

Tato bulka často zpočátku samovolně v leže či přes noc mizí, ve stoje, při zátěži nebo během dne se objeví. Časem se postupně zvětšuje, u mužů časem může zasahovat až do šourku. Současně s bulkou se objevuje i nepříjemný pocit v třísle, pálení nebo pocit tlaku. Pokud kýla vznikne, samovolně již nikdy nezmizí. Vzniklý defekt ve stěně břišní se již sám od sebe nebo cvičením nezacelí. Toto lze provést pouze operačně.

V současné době je preferována laparoskopická operace jako miniinvazivní přístup. Pomocí 3 řezů délky cca 1-2cm se zavedou operační nástroje a kamera, kterými se proveden celá operace. Oslabená stěna břišní a vzniklý defekt v třísle, kterým se vyklenuje kýla, se zpevní pomocí tzv. síťky, která zde zůstává ke zpevnění. V některých případech je vhodné provedení operace i klasickou metodou. To znamená, že se operuje z jednoho většího řezu vedeného zvenku třísla a defekt se může překrývat rovněž síťkou či se může provést plastika defektu bez použití síťky. O typu operačního přístupu se rozhoduje po zhodnocení. Vždy jsou pacientům vysvětleny možnosti a vhodnost řešení.